Trendy w zachowaniach klientów centrów handlowych – jak je wykorzystać w strategii marketingowej.
#FocusOnRetail

Trendy w zachowaniach klientów centrów handlowych – jak je wykorzystać w strategii marketingowej.

Grzegorz Skotarek
Grzegorz Skotarek
Founder & Head of marketing

Centra handlowe, jako miejsca koncentracji różnorodnych marek i produktów, muszą ciągle dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. Obserwowanie i analizowanie trendów w zachowaniach konsumentów pozwala na stworzenie skutecznych kampanii marketingowych, które przyciągną więcej klientów i zwiększą ich zadowolenie.

W artykule znajdziesz: 

  • Kilka podpunktów

Analiza trendów w zachowaniach klientów

Pandemia COVID-19 sprawiła, że zakupy online stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Coraz więcej osób wybiera zakupy online zamiast stacjonarnych.

Równocześnie, w erze digitalizacji, klienci coraz bardziej cenią sobie personalizację oczekując ofert skrojonych na miarę ich potrzeb i preferencji. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość, umożliwiają realizację tych oczekiwań i pomagają w budowaniu głębszych relacji z klientami.

Co więcej, świadomość ekologiczna i zdrowotna nabrała szczególnego znaczenia. Konsumenci są coraz bardziej zainteresowani pochodzeniem produktów i zwracają uwagę na transparentność informacji, a także na wiarygodność firmy. Warto zaznaczyć także, jak ważne stało się dla konsumentów wspieranie firm odpowiedzialnych społecznie.

Zobacz również: „Czym jest ESG i jak wpływa na strategię marketingową centrów handlowych”

Mimo, że dużo mówi się o przejmowaniu coraz większego rynku przez e-commerce, w sprzedaży, to centra handlowe zmieniając swoją strategię zyskują na popularności, oferując unikatowe atrakcje i wydarzenia, które urozmaicają doświadczenia zakupowe i przyciągają różnorodne grupy klientów.

Trendy

Strategie marketingowe

Dostrzegając potrzebę lepszego dostosowania do zmieniających się preferencji konsumentów, warto zastanowić się, jak odpowiednio zareagować na te trendy w dziedzinie promocji obiektu. W tym miejscu kluczowe jest skoncentrowanie się na takich aspektach, jak połączenie strategii online i offline, tworzenie kampanii opartych na wartościach oraz efektywnym podziale budżetów.

Trendy eko

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej, budowanie kampanii wokół wartości jest kluczowe. Takie kampanie mogą obejmować promocję ekologicznych produktów, organizację wydarzeń promujących zdrowy styl życia czy współpracę z organizacjami charytatywnymi. Wszystko to pozwala budować pozytywny wizerunek i przyciągać świadomych konsumentów.

Odpowiedni mix kanałów komunikacji to fundament skutecznej kampanii marketingowej. Ważne jest, aby środki były efektywnie alokowane, z uwzględnieniem takich działań jak reklama w mediach społecznościowych (zarówno starszych i młodszych platformach), e-mail marketing, kampanie wideo, czy rzadko spotykane kampanie w wyszukiwarkach. Trzeba przy tym pamiętać, że w każdym medium znajdziemy innego odbiorcę na innym etapie lejka sprzedażowego, dlatego ważne jest odpowiednie przedstawienie wybranych treści.

Z pomocą może przyjść model AIDA, który dobierze nam odpowiednie kanały i treści na każdym etapie lejka - uważa Grzegorz Skotarek z Focus Agency

Model AIDA

Skuteczna kampania centrum handlowego łączy działania w różnych mediach (zarówno online jak i offline), z organizacją wydarzeń w obiekcie, co pozwala na budowanie relacji z klientami na różnych płaszczyznach.

Budżety kampanii powinny być alokowane z uwzględnieniem różnych kanałów komunikacji oraz z uwzględnieniem działań remarketingowych, aby efektywnie dotrzeć do osób, które wcześniej zainteresowały się naszą ofertą. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest precyzyjne dostosowanie komunikatów do indywidualnych potrzeb i preferencji konsumentów, a tym samym zbudowanie większej świadomość również na etapie lojalizacji klienta.

Podsumowując, kluczowe jest zrozumienie najnowszych trendów i odpowiednie dostosowanie się do zmieniających się oczekiwań konsumentów. Połączenie elastyczności, innowacyjności i odpowiedzialności społecznej umożliwi budowanie trwałych relacji z klientami i osiągnięcie długoterminowego sukcesu.

Komentarze

kontakt dla klientów

Focus Agency Sp. z o.o.

al. Jerozolimskie 123A
00-838 Warszawa
Krystian Nowakowski

Krystian Nowakowski

+48 660 000 950
krystian@focus-agency.pl