Agencja Marketingowa FOCUS | 5 działań w marketingu online, dzięki którym pozyskasz lokalnych klientów!
#FocusOnRetail

Poznaj 5 działań w marketingu online, dzięki którym pozyskasz lokalnych klientów do swojego sklepu!

Grzegorz Skotarek
Grzegorz Skotarek
Founder & Head of marketing

W dobie postpandemicznej relacje na linii galeria handlowa – najemca są napięte. Wpływ na to ma wiele czynników. Mimo poprawiających się wyników wskaźnika odwiedzalności centrów handlowych, sprzedaż nie rośnie tak jak wszyscy by chcieli.

"Pandemia zmieniła zwyczaje Polaków, w których dominują obecnie racjonalne i przemyślane zakupy. Badanie przeprowadzone przez portal wiadomoscihandlowe.pl wskazuje, że co trzeci Polak ograniczył wydatki na artykuły inne niż spożywcze. Rodzi to refleksję, że coraz rzadziej robimy zakupy impulsywne, skupiając się na najważniejszych potrzebach. Zatem żeby sprzedać produkt w naszym lokalnym biznesie musimy zacząć edukować i tworzyć potrzeby zakupowe".

W artykule dowiesz się, między innymi:

  • darmowe sposoby reklamy, które pomogą Ci w pozyskaniu klientów do swojego sklepu stacjonarnego
  • jakie podjąć działania jeśli mamy określony budżet na promocję

Prowadzenie social media i strony internetowej

Jeśli zależy Ci na prowadzeniu lokalnego biznesu, konieczne jest posiadanie profili w mediach społecznościowych i strony internetowej. Musisz jednak pamiętać, że na każdym portalu spotkamy różne grupy społecznościowe, tym samym komunikacja powinna posiadać odpowiednio dobrany przekaz i być zróżnicowana. Zwróć również uwagę na stronę internetową. Dobrze, aby była czytelna, łatwa w obsłudze i stale aktualizowana.

Social media

Na Instagramie proponujemy, abyś tworzył content z naciskiem na wizerunek sklepu i lifestyle. Dobrze sprawdzą się zdjęcia produktów w ładnej aranżacji, ale również naturalne kadry sklepu, czy witryn. Posty na Facebooku powinny być bardziej sprzedażowe / ofertowe. Portal ten to również miejsce, gdzie użytkownicy najchętniej biorą udział w konkursach. Dlatego myśląc o promocji swojego produktu, bądź szykując konkurs z nagrodami postaw właśnie na ten kanał komunikacji.

Zobacz: Jak organizować konkursy zgodnie z prawem?

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka informacji czy opinii na temat firmy w mediach społecznościowych. Często jest to pierwsze źródło informacji, dlatego też, warto zainwestować swój czas na regularne dodawanie postów, lub zlecić to freelancerowi bądź agencji.

Lokalne grupy na Facebooku

Wiele osób zadaje nam pytanie, czy ich biznesy powinny posiadać, bądź być członkiem grup społecznościowych na Facebooku? Odpowiadamy, zdecydowanie tak! Tak jak kiedyś skarbnicą wiedzy i kontaktów były osiedla, następnie fora internetowe, tak teraz są nią grupy na Facebooku. Poznacie na nich bliżej swoich klientów i odnajdziecie z nimi wspólny język komunikacji. Oprócz tego dowiecie się tam wielu ciekawych, niezbędnych rzeczy, które można wykorzystać w sprzedaży, czy promocji produktów bądź usług.

Lokalne grupy społecznościowe

Kolejnym argumentem za uczestnictwem w grupach jest informacja Facebooka o powrocie do swoich korzeni. Serwis postawił na promocję treści autorstwa naszych najbliższych znajomych. Jednym słowem zaczął faworyzować posty publikowane przez rodzinę, znajomych, ale także… w grupach. Myślę, że większość z Was zauważyła, wyskakujące powiadomienia, gdy pojawi się nowy post na grupie do której należycie. Skuteczna strategia wizerunkowa, nawiązywanie relacji w grupach przyniesie Ci nowych klientów do sklepu stacjonarnego.

Od czego zacząć?

Dołącz do wszystkich osiedlowych i lokalnych grup społecznościowych zrzeszających ludzi wokół centrum handlowego, w którym masz swój lokal. Czynne uczestnictwo w dyskusjach, pisanie merytorycznych postów, a także organizowanie konkursów czy promocji zainteresuje wielu potencjalnych klientów.

Google Twoja Firma

To nic nowego, jednak nie wszyscy mają świadomość jaką siłę ma wizytówka w Google’u. Google Twoja Firma to bezpłatne narzędzie, które w atrakcyjny sposób przedstawi Twój lokalny biznes w wyszukiwarce i mapach Google’a. Jeśli chcemy być wyświetlani warto założyć wizytówkę i dokładnie ją uzupełnić wraz ze zdjęciami z wewnątrz i zewnątrz lokalu. Dobrym zwyczajem jest również dbanie, aby w miarę możliwości często pojawiały się opinie klientów, co umocni pozycję wśród lokalnej społeczności.

Reklama w social media i google używając geotargetowania (targetowanie lokalne)

Omówiliśmy już bezpłatne metody reklamowania swojego lokalnego biznesu, przejdźmy zatem do najlepszego sposobu jakim są płatne reklamy na Facebooku. Na tym portalu mamy do wykorzystania mnóstwo celów oraz form banerów reklamowych, począwszy od kampanii zasięgowej, kierującej na stronę WWW, a kończąc na zbieraniu leadów (danych kontaktowych użytkownika). Nie będziemy skupiać się na określeniu grup docelowych, ponieważ klient każdej marki jest inny, a Wy znacie go najlepiej. Jeżeli centrum handlowe, w którym wynajmujecie lokal ma klientów lokalnych zalecamy aby do każdej reklamy dodać geotargetowanie o promieniu maksymalnie 4-5 km. Ustawienie reklamy na cały kraj bądź miasto zmniejszy dotarcie do odpowiednich klientów.

Click & Collect

Usługa ta staje się coraz bardziej popularna ze względu na wygodę w odbiorze zamówienia. Kupując produkt w internecie oczekujemy, że odbierzemy go o dogodnej dla nas porze, bądź miejscu. Zaletą tej usługi jest możliwością zaproszenia klienta do swojego lokalnego sklepu i przedstawienie mu szerszej oferty. Można ją również połączyć z rabatem na następne zakupy, bądź bonem do wykorzystania w sklepie stacjonarnym (Według statystyk klienci oczekują promocji. Jest to jeden z głównych czynników, który skłania do zakupu danego produktu bądź usługi).

Usługa click&collect

Mam nadzieję, że opisane w materiale porady będą dla Was dobrą podpowiedzią jak promować biznes lokalnie. Pamiętajmy jednak, że w reklamie swojego sklepu musimy działać kompleksowo. Nie ograniczajmy się do jednej metody promocji, bądź kanału komunikacji.

Komentarze

kontakt dla klientów

Focus Agency Sp. z o.o.

al. Jerozolimskie 123A
00-838 Warszawa
Krystian Nowakowski

Krystian Nowakowski

+48 660 000 950
krystian@focus-agency.pl