W ostatnich latach obserwujemy znaczącą ewolucję rynku mediów społecznościowych w Polsce, którą potęgowały lockdowny i pandemia w 2022 roku. Ta transformacja nie tylko zwiększyła liczbę użytkowników internetu, ale również wzmocniła znaczenie platform social mediowych, co miało bezpośredni wpływ na modyfikację zachowań konsumenckich – zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i poza nią.
W artykule znajdziesz:
- Znaczenie mediów społecznościowych w Polsce.
- Statystyki.
- Praktyczne wskazówki promocji centrum handlowego.
- Analiza danych.
Polska w liczbach:
- 36,68 mln osób, czyli 88,4% populacji Polski jest użytkownikami Internetu. Analiza Kepios* wskazuje, że w latach 2022-2023 liczba internautów w Polsce wzrosła o 2,9 mln (+8,5 proc.).
- Polska liczy 27,50 mln użytkowników mediów społecznościowych, co odpowiada 66,3% całej populacji.
- Polski użytkownik Internetu spędza 6h 42 minuty online, z czego 2h 2 min poświęca na social media.
Te dane podkreślają potencjał mediów społecznościowych jako narzędzi promocyjnych dla centrów handlowych, oferując alternatywę dla tradycyjnych metod reklamowych takich jak reklama zewnętrzna (OOH), i umożliwiając dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów w krótszym czasie.
Rozwój e-commerce, wzmocniony przez dynamikę mediów społecznościowych, zasadniczo zmienił krajobraz handlu detalicznego w Polsce. Z raportu „E-COMMERCE W POLSCE 2023” wynika, że 79% z ponad 36 milionów polskich internautów dokonało zakupów online. Wzrost sektora e-commerce wymaga od centrów handlowych adaptacji do nowych realiów i opracowania skutecznych strategii marketingowych, które zachęcą zarówno nowych, jak i obecnych klientów do odwiedzin fizycznych placówek oraz utrzymania z nimi pozytywnych relacji. W tym kontekście wykorzystanie mediów społecznościowych, staje się kluczowym narzędziem w promocji centrów handlowych, umożliwiając budowanie relacji z klientami oraz kreowanie atrakcyjnego wizerunku marki. Zrozumienie rosnącej roli zakupów online i konieczność odpowiedniego dostosowania się do tego trendu, jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii promocyjnej dla centrów handlowych.
Praktyczne wskazówki dla efektywnej promocji w mediach społecznościowych.
Definicja celów kampanii: Precyzyjne określenie i kwantyfikacja celów promocyjnych (np. zwiększenie footfallu, promocja oferty najemców, zwiększenie świadomości marki) jest kluczowe dla skutecznego wyboru i optymalizacji strategii mediów społecznościowych. Prawidłowo określone, konkretne i mierzalne cele, pozwolą w pierwszym etapie promocji na dobranie skutecznego media-mixu, bez obawy o jego „przepalenie” w późniejszych etapach.
Selekcja platformy: Wybór platformy powinien być podyktowany profilami demograficznymi i preferencjami komunikacyjnymi docelowej grupy odbiorców. Należy uwzględnić unikalne charakterystyki każdej z platform, takich jak Facebook, Instagram, TikTok, Pinterest, Twitter, czy LinkedIn, aby maksymalizować efektywność przekazu. Nie każda komunikacja, a w szczególności komunikacja obiektów handlowych, nadaje się na każdą platformę społecznościową. Poszczególne media nie tylko rządzą się swoimi prawami, ale skupiają określoną grupę użytkowników, którzy nastwieni są na konkretny rodzaj komunikacji. Instagram czy Pinterest to platformy, na których użytkownicy oczekują inspiracji i pięknych zdjęć, co nie sprawdzi się w przypadku Linkedina czy Twittera, gdzie użytkownicy skupieni są raczej na wymianie poglądów, doświadczeń – czy to biznesowych czy politycznych.
Aby wybrać odpowiednią platformę do komunikacji centrów handlowych, należy określić grupę docelową, do której chcemy dotrzeć. Zawężając ją przy tym, do określonego obszaru, na którym znajduje się obiekt handlowy. Z badań wynika, że największą grupę użytkowników platform META stanowią osoby w wieku od 25-34 lat (24,5% użytkowników), zaraz po nich są osoby w wieku 18-24 (22.9%). Aplikacje Meta nieprzerwanie pozostają wysoko w rankingach: Facebook na pozycji lidera z 87.5% użytkowników Internetu, zaraz po nim znajduje się Messenger z 79.3%, Instagram (61.5%) i Whatsapp (52.9%), a za nimi TikTok z 47.4% użytkowników.
Facebook i Instagram, mimo, iż jest widocznie popularny wśród użytkowników w wieku 25-34 lata, rośnie również w siłę wśród dojrzalszej grupy osób. Wśród grupy wiekowej 55-75 lat jest ponad 6 milionów użytkowników na Facebooku i ponad 3 miliony na Instagramie.
Strategię promocji centrum handlowego należy zatem dostosować do preferencji klientów w danej grupie wiekowej pod względem platformy i oferowanego w danym centrum asortymentu.
Dostosowanie treści: Różnorodne treści i środki komunikacji (posty statyczne/ reelsy/ animacje), autentyczne zdjęcia, spójna estetyka i odpowiednio dobrany tone-of-voice, muszą być brane pod uwagę, aby budować rozpoznawalność i pozytywny wizerunek obiektu handlowego.
Nienachalne wsparcie sprzedaży i promocja najemców na zdjęciach z obiektu, pozytywnie wpłynie na zwiększenie autentyczności centrum handlowego. Odpowiedni ton komunikacji, dopasowany pod grupę docelową, pozwoli na zmniejszenie bariery między obiektem, a użytkownikami i zwiększy ich zaangażowanie w treści. Przyjazny i pozytywny tone of voice, bezpośrednio wpływa na utrzymanie pozytywnych i przyjaznych relacji z klientami, a także zbuduje pozytywny wizerunek samego obiektu. Promocje, nowe otwarcia, wydarzenia specjalne czy porady zakupowe, to nie jedyne aspekty, na których należy się skupić w promowaniu obiektu handlowego. Posty o tematyce lifestylowej z wykorzystaniem elementów lokalności czy konkursy, to doskonałe narzędzia na zwiększenie zaangażowania wśród aktualnych klientów i pozyskania nowych. Moderacja: Poprzez zaangażowanie w dialog z użytkownikami, aktywizujemy społeczność oraz budujemy pozytywne relacje. Dzięki różnorodnym i angażującym treściom oraz dzięki realnej aktywności, zmniejszamy barierę między obiektem handlowym a użytkownikiem, zwiększając tym samym lojalność wobec centrum handlowego.
Lokalni twórcy: Współpraca z lokalnymi twórcami jest skutecznym sposobem na zwiększenie zasięgu i zaangażowania kampanii promocyjnej, który przekłada się do wzrostu zainteresowania danym obiektem. Tego typu współprace, budują również swego rodzaju „social proof” czyli dowód społeczny, stawiając obiekt handlowy w pozytywnym świetle.
Analiza danych: W kontekście dynamicznie ewoluującego krajobrazu marketingowego, kluczowe metryki takie jak zasięg, wyświetlenia, poziom zaangażowania oraz koszt na kliknięcie (CPC) stanowią fundament niezbędny do głębokiej analizy i optymalizacji strategii promocyjnych. Takie wskaźniki, monitorowane z precyzją na bieżąco, umożliwiają identyfikację i eliminację nieskutecznych działań reklamowych, pozwalając jednocześnie skoncentrować wysiłki na inicjatywach o najwyższej rentowności i efektywności. Ta zasada znajduje zastosowanie nie tylko w kontekście promocji obiektów handlowych, ale w szerokim spektrum działań marketingowych.
Integracja mediów społecznościowych w strategię promocji centrów handlowych otwiera drzwi, do podniesienia poziomu świadomości marki, zaangażowania klientów oraz wzrostu footfallu. Fakt, że rynek e-commerce zyskuje na mocy, a demografia użytkowników mediów społecznościowych stale się rozszerza, podkreśla potrzebę adaptacyjnego podejścia do marketingu obiektów handlowych. Implementacja nowoczesnych kanałów komunikacji jest nie tylko odpowiedzią na współczesne wyzwania rynkowe, ale również strategią, która może przyczynić się do zwiększenia ruchu w centrach handlowych. Taka strategia, skupiająca się na szybkim i efektywnym dotarciu do szerokiego spektrum potencjalnych klientów, najbardziej zainteresowanych zakupami, reprezentuje nową erę w promocji obiektów handlowych, uwzględniając złożoność i dynamikę współczesnego rynku.
*Zródła danych liczbowych:
https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-w-polsce-2023/#:~:text=Raport%20„E%2Dcommerce%20w%20Polsce%202023”%20już%20dostępny,-09%2F28%2F2023&text=Odsetek%20polskich%20internautów%2C%20którzy%20kupują,a%20na%20zagranicznych%20–%2030%25. https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/id-79-internautow-kupuje-online-raport-e-commerce-w-polsce-2023-juz-dostepny.html