Digital vs. tradycyjne media – gdzie warto inwestować w kontekście centrów handlowych?
digital vs tradycyjne media
#FocusOnRetail

Digital vs. tradycyjne media – gdzie warto inwestować w kontekście centrów handlowych?

Joanna Jędrzyńska
Joanna Jędrzyńska
Account Executive

Digital czy offline? Oto jest pytanie.

W dzisiejszym dynamicznym świecie komunikacji, osoby zajmujące się promocją centrów handlowych stają przed jednym z najważniejszych dylematów: skupić się na mediach internetowych czy tradycyjnych? Decyzja ta jest szalenie istotna, gdyż otoczenie marketingowe zmienia się w tempie, które wymaga nie tylko przemyślanych działań, ale i niezwykłej elastyczności. Co więcej, obecnie centra handlowe borykają się z większą konkurencją i wyzwaniami niż kiedykolwiek wcześniej, a nieodpowiednia strategia komunikacji zwyczajnie może wiązać się z porażką.

I choć obydwa te typy mediów więcej dzieli niż łączy… jedno jest pewne. Pomimo wielu – wydawać by się mogło, że słusznych – argumentów przemawiających za komunikacją skupioną przede wszystkim w internecie, wybór nie jest tak oczywisty. Podjęcie decyzji i sformułowanie odpowiedniej strategii działania poprzedzone powinno być wnikliwą analizą, a co najważniejsze zestawieniem korzyści i wyzwań związanych z obydwoma dostępnymi alternatywami.

W artykule znajdziesz: 

 • Jakie są zalety mediów nowoczesnych?
 • Jakie są wyzwania mediów nowoczesnych?
 • Jakie są zalety mediów tradycyjnych?
 • Jakie są wyzwania mediów tradycyjnych 

Nowe media

Media internetowe – nowoczesność i precyzja

Media internetowe, w tym serwisy społecznościowe, reklamy display, marketing e-mailowy i SEM (Search Engine Marketing), zdobywają coraz większą popularność. Dlaczego warto w nie inwestować? 

 • Dokładne targetowanie - dzięki narzędziom analizy danych reklamodawcy mogą docierać do konkretnej grupy odbiorców. W przypadku centrów handlowych oznacza to m.in. możliwość dostarczenia spersonalizowanych reklam na podstawie lokalizacji i zachowań klientów.
 • Skuteczna analiza ROI - internet pozwala na dokładne śledzenie efektywności kampanii. Dzięki temu reklamodawcy mogą monitorować zwroty z inwestycji (ROI) i dostosowywać swoje strategie w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle ważne w konkurencyjnym świecie handlu detalicznego.
 • Elastyczność i skalowalność - kampanie internetowe można łatwo dostosować do zmieniających się warunków. To kluczowa cecha – zwłaszcza w przypadku centrów handlowych, które często muszą reagować na sezonowe zmiany, nowe trendy czy sytuacje kryzysowe. 

Media internetowe pomimo licznych zalet, wiążą się także z wieloma wyzwaniami.

 • Rosnąca konkurencja i wyższe koszty - rosnąca popularność mediów internetowych przekłada się na wzrost konkurencji, co może skutkować wyższymi kosztami reklam i większą trudnością w wyróżnieniu się.
 • Przesycenie reklamami - w internecie konkurencja jest ogromna, co prowadzi do przesycenia komunikatami reklamowymi. Dla użytkowników może to oznaczać irytację i tendencję do ignorowania i blokowania reklam, co w konsekwencji obniża ich skuteczność.
 • Złożoność reklam online i zmienność algorytmów i platform - reklamy online mogą być bardziej złożone w planowaniu i zarządzaniu niż tradycyjne, a algorytmy i zasady reklamowania się na platformach internetowych często ulegają zmianom. Reklamodawcy mogą więc być zmuszeni do ciągłego dostosowywania strategii reklamowej.

Media tradycyjne

 

Tradycyjne media – trwałość i działania lokalne

Tradycyjne media, takie jak telewizja, radio, drukowane reklamy i outdoor, nadal mają swoje miejsce w strategiach marketingowych centrów handlowych. Dlaczego?

 • Duża widoczność - reklamy telewizyjne, radiowe i billboardy nadal pozostają efektywne w budowaniu świadomości marki i przyciąganiu uwagi dużej grupy odbiorców.
 • Zasięg lokalny - centra handlowe często działają na poziomie lokalnym. Tradycyjne media pozwalają dotrzeć do mieszkańców okolicy i budować lojalność wśród lokalnej społeczności.
 • Długoletnia skuteczność - niektóre formy reklamy tradycyjnej, takie jak billboardy, mogą działać przez długi czas, przyczyniając się do utrwalenia obecności marki w świadomości klientów.

Mimo tych zalet, tradycyjne media także mają swoje ograniczenia.

 • Trudniejsza analiza wyników - w przypadku mediów tradycyjnych zarówno pomiar dokładnych wyników kampanii, jak i dostosowywanie strategii w czasie rzeczywistym może okazać się bardziej złożone niż w przypadku mediów internetowych. 
 • Wyższe koszty reklam - produkcja reklam tradycyjnych oraz ich emisja może być znacznie bardziej kosztowna niż tworzenie i promowanie treści online.
 • Brak interakcji - w przypadku tradycyjnych mediów, takich jak telewizja i radio, brakuje możliwości bezpośredniej interakcji z odbiorcami. Marka nie może więc natychmiast reagować na ich opinie ani zbierać danych zwrotnych.
 • Ograniczone możliwości personalizacji i targetowania - tradycyjne media nie pozwalają także na tak głęboką personalizację i mają mniejszą zdolność do dokładnego targetowania niż media cyfrowe. To może wpłynąć na mniejszą skuteczność w przyciąganiu uwagi i zaangażowaniu odbiorców.

Strategia zrównoważona

Wniosek? Nie należy lekceważyć potencjału ani digitalowych, ani tradycyjnych mediów, a optymalna strategia marketingowa dla centrów handlowych powinna uwzględniać obie te opcje.

Kampanie internetowe mogą okazać się „strzałem w dziesiątkę” w przypadku docierania do młodszej grupy klientów, monitorowania efektywności kampanii i reagowania na zmiany w czasie rzeczywistym. Tradycyjne media mogą jednak istotnie pomóc w budowaniu świadomości marki, zwłaszcza na poziomie lokalnym oraz utrzymywaniu kontaktu z klientami w codziennych sytuacjach.

Ostateczny wybór zależy od konkretnych celów marketingowych i budżetu, ale warto dążyć do zrównoważonej strategii, która łączy korzyści obu typów mediów. Tylko wtedy centra handlowe będą mogły efektywnie konkurować w dzisiejszym zmiennym środowisku marketingowym.

Komentarze

kontakt dla klientów

Focus Agency Sp. z o.o.

al. Jerozolimskie 123A
00-838 Warszawa
Krystian Nowakowski

Krystian Nowakowski

+48 660 000 950
krystian@focus-agency.pl