TREND ALERT! Strategie na rok 2025. Jak wykorzystać media społecznościowe do promocji centrum handlowego
trendy alert 2025
#FocusOnRetail

TREND ALERT! Strategie na rok 2025. Jak wykorzystać media społecznościowe do promocji centrum handlowego

Joanna Jędrzyńska
Joanna Jędrzyńska
Account Executive

Zacznijmy od nieco kontrowersyjnej hipotezy­: media społecznościowe nie są już najlepszym miejscem do budowania społeczności – także tej skupionej wokół centrum handlowego. 

Pamiętasz ten czas, gdy platformy społecznościowe były postrzegane jako przestrzeń prowadzenia towarzyskich rozmów ze znajomymi, statusów na Facebooku i dzielenia się zdjęciami z podróży? W dzisiejszym świecie wydaje się to być już zamierzchłą przeszłością, czymś w rodzaju ery dinozaurów. Ale czy to oznacza koniec „społecznościowego” charakteru mediów społecznościowych i czy obecność marek, w tym centrów handlowych, w tej części internetu przestaje się opłacać? Nic z tych rzeczy. 

Aby jednak utrzymać dotychczasową konkurencyjność i zbudować silną pozycję, centra handlowe muszą nie tylko podążać za zmieniającymi się trendami, ale także dostosowywać się do ewoluujących potrzeb klientów oraz pojawiających się rozwiązań, narzędzi i funkcjonalności platform społecznościowych. Jak więc wykorzystać potencjał social mediów w promocji centrum handlowego w 2025 roku i jak zaadoptować swoje działania do pojawiających się trendów, aby nie pozostać w tyle? Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym kwestiom.

W artykule znajdziesz: 

  • Omnichannel i potrzeba dostosowania centrów handlowych do wielokanałowego modelu zakupów, łączącego tradycyjne zakupy z kanałami cyfrowymi.
  • Hyperlocal marketing, czyli podkreślanie lokalności centrów handlowych w mediach społecznościowych, aby przyciągnąć klientów z najbliższej okolicy.
  • Krótkie formy wideo (TikTok, Instagram Reels) jako narzędzie do skutecznego storytellingu i angażowania klientów.
  • Nowe narzędzia na Instagramie (Instagram Notes i Direct Messages) wspierające budowanie relacji i interakcji z klientami.
  • Wzrost znaczenia technologii AI i VR oraz współpraca z mikroinfluencerami w promocji centrów handlowych w 2025 roku.

Omnichannel, czyli ze smartfonem na zakupach

Najskuteczniejsze strategie marketingowe bezsprzecznie opierają się na danych. Właśnie dlatego polecam zwrócić szczególną uwagę na raport PRCH „Skala omnichannel w centrach handlowych” [do pobrania tutaj: https://prch.org.pl/bazawiedzy/raporty/?start=1], który uwidacznia jeden z istotniejszych w ostatnim czasie trendów: ponad 60% klientów centrów handlowych deklaruje chęć realizowania zachowań omnichannelowych w przyszłości.

Oznacza to, że tradycyjna forma zakupów coraz częściej łączy się z nowoczesnymi kanałami cyfrowymi, a poszczególne formy realizowania procesu zakupowego – przenikają się ze sobą. Najbardziej popularnymi zachowaniami zakupowymi wśród osób deklarujących korzystanie z rozwiązań wielokanałowych są:

  • odbiór w sklepie towaru wcześniej opłaconego online (69%),
  • oglądanie towaru w sklepie przed zakupem online (68%).

Dane te pokazują, że centra handlowe muszą dostosować swoje strategie komunikacyjne, aby wykorzystać potencjał omnichannel. Media społecznościowe są z kolei idealnym narzędziem informowania klientów o możliwościach, budowania świadomości i zachęcania do korzystania z różnych form zakupów. Warto skupić się na promowaniu:

  • możliwości szybkiego odbioru zamówień w sklepie,
  • procesu zwrotów, który jest prosty i wygodny,
  • zachęcania do odwiedzania sklepów stacjonarnych w celu obejrzenia produktów, które można zakupić online.

Angażowanie społeczności lokalnej – hyperlocal marketing

W ostatnich latach – co (choć może nie jest to najbardziej reprezentatywną próbą) widzę także po sobie – coraz więcej klientów chętniej decyduje się na zakupy w mniejszych, lokalnych parkach handlowych niż w dużych centrach handlowych. Co więcej, według danych PRCH to właśnie te obiekty odpowiadały za 92% nowej powierzchni handlowej w Polsce w pierwszej połowie 2024 roku. Dlaczego parki handlowe są tak popularne? Klienci cenią sobie w nich:

  • wygodę i szybki czas zakupów,
  • lokalizację w pobliżu miejsc zamieszkania,
  • lokalność.

W jaki sposób centra handlowe mogą odpowiedzieć na ten trend? Jeszcze bardziej podkreślając swoją lokalność i dostępność w mediach społecznościowych, budując narrację wokół wspierania lokalnych społeczności, promowania lokalnych dostawców organizowania wydarzeń mających na celu integrację mieszkańców czy współprac z lokalnymi twórcami. Równie skuteczne mogą okazać się zintensyfikowane kampanie reklamowe targetowane do użytkowników mieszkających głównie w najbliższej okolicy centrum.

TikTok i Reels – storytelling w formie wideo

W aspekcie krótkich form wideo zapowiada się… bez rewolucji. Formaty takie jak TikTok czy Instagram Reels w 2025 roku wciąż pozostaną prawdziwą potęga marketingową. Trend na storytelling w krótkiej formie będzie zyskiwał na popularności, wymagając tym samym coraz większej kreatywności i zaangażowania. Marki i influencerzy, żeby "pozostać w grze", muszą więc opanować sztukę przekazywania najważniejszych informacji w mniej niż minutę – do perfekcji. Wideo to doskonałe narzędzie do pokazywania „życia” centrum handlowego, prezentowania nowych kolekcji, ofert specjalnych czy wydarzeń kulturalnych. Regularne publikowanie angażujących treści w formie filmów pomoże budować relacje z obserwatorami i zachęcać ich do częstszych wizyt w obiekcie.

Instagram Notes i Direct Messages jako narzędzia budowania relacji

Pamiętasz jeszcze poczciwe, polskie GaduGadu – komunikator, który umożliwiał ustawianie krótkiego statusu użytkownika? Teraz podobne rozwiązanie dla swoich użytkowników wprowadził Instagram. Instagram Notes, o którym mowa to nowa funkcja, która stworzyła dodatkową przestrzeń komunikacji wewnątrz aplikacji i pozwala dzielić się krótkimi, przelotnymi myślami lub informacjami, które znikają po upływie 24 godzin. Przyjmują one formę bardzo krótkich tekstów – maksymalnie 60 znaków lub 3-sekundowych filmików i dają jeszcze większe możliwości budowania relacji poprzez media społecznościowe. Funkcje takie jak Instagram Notes oraz Direct Messages w 2025 roku pozwolą na bardziej intymne interakcje z klientami. Centra handlowe mogą wykorzystać te narzędzia do przekazywania spersonalizowanych ofert, organizowania „ekskluzywnych” eventów czy odpowiadania na pytania klientów w bardziej bezpośredni sposób.

AI i VR – przyszłość (a może już teraźniejszość) komunikacji

Tutaj bez zaskoczeń. W 2025 roku technologie AI i VR będą miały coraz większy wpływ na wykorzystanie mediów społecznościowych w promocji – także centrów handlowych. Sztuczna inteligencja umożliwia automatyzację i personalizację treści reklamowych, które mogą trafiać do użytkowników na podstawie ich zainteresowań i zachowań w sieci. Dzięki temu reklamy w social mediach stają się bardziej trafne i angażujące. VR z kolei pozwala na tworzenie interaktywnych doświadczeń, takich jak wirtualne spacery po centrum handlowym czy prezentacje produktów, które można promować na platformach społecznościowych, zwiększając zaangażowanie i zainteresowanie użytkowników. Kluczowe znaczenie w 2025 roku będzie miało nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie, ale także ciągła edukacja w tym zakresie osób odpowiedzialnych za marketing.

Mikroinfluencerzy i społeczności niszowe

Mega, mikro, a może nano? Jacy influencerzy będą najlepsi dla centrum handlowego w 2025 roku? Choć megainfluencerzy wciąż stanowią marketingową potęgę, to właśnie mikroinfluencerzy (i nanoinfluencerzy, czyli grupa twórców, której liczba obserwujących nie przekracza 1000 użytkowników) coraz częściej wychodzą na pierwszy plan, zwłaszcza w mniejszych społecznościach. Dzięki autentyczności i bliskiemu kontaktowi z obserwatorami, mogą być oni idealnym rozwiązaniem dla centrów handlowych, które chcą skutecznie dotrzeć do lokalnych klientów. Współpraca z mikroinfluencerami pozwala na promowanie centrum w sposób naturalny i wiarygodny, co zdecydowanie wzmacnia odbiór każdej kampanii. W końcu, w dzisiejszych czasach, klienci szukają prawdziwych rekomendacji i relacji, a nie tylko kolejnej reklamy – to właśnie tu mikroinfluencerzy „robią różnicę”.

Przyszłość to… audio

W 2025 marki... przemówią ludzkim głosem! Wśród specjalistów z branży marketingowej nie brakuje zdań, że w 2025 roku media społecznościowe (opierając się na sukcesie platform opartych na dźwięku, takich jak np. Clubhouse) zintegrują więcej funkcji audio, a wiadomości głosowe, pokoje audio i podcasty staną się ich standardową funkcjonalnością, która otworzy zupełnie nowe możliwości interakcji z klientami. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy wolą mniej angażujące formy komunikacji, bez ciągłego bombardowania wizualnymi treściami. „Głosówki” tworzone przez centrum handlowe (np. w ramach współpracy z lokalnym twórcą) – od zapowiedzi nowych kolekcji, przez ekskluzywne rozmowy z projektantami, po relacje z lokalnych wydarzeń – mogą stać się świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi nowych klientów. Dodatkowo taka forma komunikacji buduje lojalność, bo nie tylko informuje, ale też tworzy bardziej osobistą relację z odbiorcami.

Wnioski

Rok 2025 przyniesie wiele wyzwań, ale i możliwości dla centrów handlowych. Aby przyciągnąć i utrzymać klientów, centra handlowe muszą nie tylko podążać za nowymi trendami w mediach społecznościowych, ale także umiejętnie je wykorzystywać. Wielokanałowość, lokalność, krótkie formy wideo i nowe technologie, takie jak AR i VR, będą kluczowe dla skutecznej promocji. Warto też postawić na współpracę z mikroinfluencerami oraz budowanie autentycznych relacji z klientami. W 2025 roku centrum handlowe będzie nie tylko miejscem zakupów, ale też ważnym elementem życia lokalnej społeczności.

Komentarze

kontakt dla klientów

Focus Agency Sp. z o.o.

al. Jerozolimskie 123A
00-838 Warszawa
Krystian Nowakowski

Krystian Nowakowski

+48 660 000 950
krystian@focus-agency.pl